RSS icon FB icon TW icon YT icon SS icon

Walka o wyższe środki na zdrowie trwa

31 października 2017

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zbierają podpisy pod projektem ustawy, wprowadzającej wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Włączyli się w ten sposób w nową inicjatywę ustawodawczą, która jest w zgodzie z postulatami Porozumienia Zielonogórskiego, głoszonymi od wielu lat – pieniędzy na system ochrony zdrowia w Polsce musi być więcej, bez tego nie ma mowy o prawdziwych reformach.

Zakończył się protest głodowy rezydentów, ale ich postulaty – przede wszystkim dotyczące konieczności większych nakładów na system ochrony zdrowia – pozostały aktualne. W efekcie protestu zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który przygotował swój projekt zmian Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W projekcie proponuje się wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB do 2021 r. 31 października br. zawiadomienie o inicjatywie zostało złożone do marszałka Sejmu.

W akcję błyskawicznie włączyli się lekarze Porozumienia Zielonogórskiego, którzy w swoich przychodniach zbierają podpisy pod projektem.
– Inicjatywa spotyka się z dużym zrozumieniem pacjentów, którzy chętnie i dobrowolnie popierają projekt – mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. – To też efekt tego, że protestującym rezydentom udało się dotrzeć z merytorycznym przekazem do mediów. Sprawa została nagłośniona, większość pacjentów ma świadomość, jak bardzo system ochrony zdrowia jest w Polsce niedofinansowany i jak to się przekłada na jakość świadczeń i bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich.

Akcja dopiero się zaczęła, a lekarzom rodzinnym udało się zebrać już tysiące podpisów. Tylko na Pomorzu w ciągu kilku dni projekt poparło blisko 5 tysięcy osób.


Możliwość komentowania została wyłączona.

  

Wyszukiwarka

Login

Forgot Password?