RSS icon FB icon TW icon YT icon SS icon

Bezpłatne leki dla seniorów – resort wyjaśnia wątpliwości

10 marca 2016

Na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji senioralnej oraz zdrowia 9 marca posłowie zdecydowali o powołaniu specjalnej podkomisji. Zajmie się ona dopracowaniem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje, że osoby po ukończeniu 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych określonych leków.

Podczas posiedzenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i wiceminister Krzysztof Łanda odpowiadali na pytania posłów oraz eskpertów, wyjaśniając niektóre wątpliwości.

-Jedna z nich dotyczyła np. kwestii, dlaczego recepty na bezpłatne leki dla seniorów będzie mógł wystawiać tylko lekarz i pielęgniarka POZ, a tego prawa nie będą mieli specjaliści – relacjonuje ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. – Przedstawiciele resortu wyjaśnili, że wiąże się to ze wzmocnieniem roli lekarza rodzinnego jako przewodnika pacjenta i koordynatora opieki. Proponowane rozwiązanie niejako zmusi pacjentów, którzy obecnie (często bez potrzeby) leczą się u wielu specjalistów jednocześnie, do wizyt u lekarza rodzinnego, który będzie miał większą możliwość skoordynowania leczenia. Wyjaśniano także, że ta propozycja wynika z braku sprawnego systemu informatycznego, który nie zapewnia właściwej kontroli ordynacji leków. Zdaniem resortu, tę kontrolę wzmocni właśnie przyznanie tylko lekarzom i pielęgniarkom POZ prawa wydawania bezpłatnych leków.

Zdaniem ekspertów PZ proponowane rozwiązanie resortu zdrowia wydłuży kolejki w POZ.
W czasie posiedzenia pytano także o wykaz bezpłatnych leków, który minister zdrowia musi określić najpóźniej do 1 września b.r. Według zapewnień resortu, na początek znajdą się w nim te leki refundowane dedykowane osobom starszym, do których obecnie muszą one najwięcej dopłacać (30 i 50 proc. refundacji).

– Przy okazji minister Radziwiłł już po raz kolejny zapowiedział odejście od zasady określania refundacji leków według CHPL – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch. – Taka zapowiedź szczególnie nas satysfakcjonuje, bo jest zgodna z obywatelskim projektem ustawy refundacyjnej, przygotowanym przez ekspertów PZ. To jeden z naszych ważnych postulatów i wiele wskazuje na to, że doczeka się realizacji.

Bezpłatne leki dla seniorów mają kosztować w tym roku (IV kwartał) 125 mln zł, a w przyszłym – 564 mln. Posłowie opozycji pytali, komu resort zamierza odebrać środki, by sfinansować swój pomysł. Minister zapewnił, że nikt na tym nie straci, ponieważ dodatkowe pieniądze nie będą pochodziły z budżetu NFZ, ale z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Według projektu bezpłatne leki będą przysługiwały osobom, które ukończyły 75. rok życia.

-Zapytałam, co to dokładnie znaczy, ponieważ swego czasu jako lekarze rodzinni mieliśmy problemy z NFZ z interpretacją pozornie prostej kwestii – mówi Joanna Zabielska Cieciuch. – Chodziło o wyższą stawkę kapitacyjną na pacjentów powyżej 65. r ż. Kilka miesięcy zajęło ustalenie, czy liczy się to od dnia osiągnięcia tego wieku, czy według rocznika. Chcielibyśmy tym razem uniknąć nieporozumień interpretacyjnych. Minister zdrowia zgodził się, że ta kwestia wymaga doprecyzowania.


Możliwość komentowania została wyłączona.

  

Wyszukiwarka

Login

Forgot Password?