RSS icon FB icon TW icon YT icon SS icon

Co z projektem ustawy refundacyjnej Porozumienia Zielonogórskiego?

19 września 2015

Co z projektem ustawy refundacyjnej Porozumienia Zielonogórskiego?

W tej kadencji sejmu nie ma już szans, by posłowie zajęli się projektem, przygotowanym przez ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego – jako inicjatywa obywatelska przejdzie on do następnej kadencji.

Przewodnicząca specjalnej podkomisji powołanej do pracy nad projektem posłanka PO Janina Okrągły przyznaje, że teraz już nie ma sensu się nim zajmować, a wcześniej nie było woli do procedowania tego dokumentu.

-”Odziedziczyłam” stanowisko przewodniczącej podkomisji po koledze, który zrezygnował z mandatu – tłumaczy Janina Okrągły. – To prawda, że nie spotykaliśmy się w tej sprawie, pomimo tego, że projekt miał nie najgorsze opinie Biura Analiz Sejmowych. Nie zwoływałam podkomisji, bo czekałam na wielokrotnie zapowiadany rządowy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, by jednocześnie analizować obie propozycje. Temat jest bowiem ważny, obszerny i wymagający spokojnego zastanowienia się.

Posłanka Okrągły jest zdania, że potrzebne są także nowe regulacje, dotyczące leków rejestrowanych w Unii Europejskiej, a w Polsce niedostępnych z powodu braku refundacji. Jednocześnie jej zdaniem źle się stało, że projekt, który powstał w wyniku ogromnego zaangażowania środowiska lekarzy, nie doczekał się dalszego procedowania odkąd po pierwszym czytaniu trafił do komisji.

Brak politycznej woli wydaje się być tu kluczową sprawą. Widać to wyraźnie na odwrotnym przykładzie – gdy taka wola jest mocna.

-Tak jest w przypadku projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który także jest obywatelski – komentuje ekspert PZ Joanna Zabielska-Cieciuch. – Mimo, że wzbudza on kontrowersje ze strony środowiska lekarzy, prace nad nim odbywają się w tempie ekspresowym. Do sejmu wpłynął 30 czerwca b.r., 7 sierpnia został skierowany do pierwszego czytania. Odbyło się ono 10 września i tego samego dnia projekt skierowano do komisji zdrowia.

Obywatelski projekt ustawy refundacyjnej autorstwa PZ od kwietnia 2014 r. utknął w podkomisji – jak widać na dobre, przynajmniej w tej kadencji.


Możliwość komentowania została wyłączona.

  

Wyszukiwarka

Login

Forgot Password?