RSS icon FB icon TW icon YT icon SS icon

LECZENIE UBEZPIECZONYCH OBCOKRAJOWCÓW SPOZA UE BEZ NUMERU PESEL

23 lipca 2015

Koleżanki i Koledzy
Na skutek licznych działań podejmowanych na szczeblu Związków Wojewódzkich oraz przez Zarząd Federacji – zarówno na poziomie Oddziałów Wojewódzkich NFZ, Centrali NFZ jak i Ministerstwa Zdrowia ustaliliśmy ostateczną wersję procedur w stosunku do leczenia obcokrajowców przebywających w Polsce, mających pozwolenie na pracę i ubezpieczonych przez pracodawców w NFZ, a nie posiadających nadanego numeru pesel. Ta informacja, którą niniejszym przekazujemy diametralnie się różni od wielu wcześniejszych różnych stanowisk Odziałów Wojewódzkich NFZ. Stan prawny obowiązujący na dzień dzisiejszy jest następujący:

1. Nie można zapisać do praktyki obcokrajowca nieposiadającego numeru pesel – wzór deklaracji ustalonej na podstawie delegacji ustawowej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie przewiduje takiej możliwości, w związku z tym deklaracja wypełniona bez pesela byłaby z mocy prawa nieważna i również nie można by przekazać takiej deklaracji elektronicznie do Oddziału Wojewódzkiego NFZ – czyli praktyka POZ kapitacyjnie nigdy nie otrzymałaby zapłaty!

2.Jedyną możliwością przyjęcia obcokrajowca, za którego pracodawca opłacił składkę zdrowotną jest udzielenie mu porady za jednostkową opłatą 45 zł i wystawienie rachunku Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ za każdą taką poradę.

Tą interpretację na wczorajszym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia, w którym brałem udział, potwierdzili przedstawiciele NFZ w obecności urzędników MZ. Do czasu zmiany ustawy – co leży oczywiście po stronie Ministra Zdrowia – tylko taki sposób przyjmowania obcokrajowców jest możliwy.

W imieniu Zarządu Federacji
Marek Twardowski


Możliwość komentowania została wyłączona.

  
< 2022 >
Wrzesień
PnWtŚrCzwPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Wyszukiwarka

Login

Forgot Password?