23 lipca 2015
Koleżanki i Koledzy
Na skutek licznych działań podejmowanych na szczeblu Związków Wojewódzkich oraz przez Zarząd Federacji – zarówno na poziomie Oddziałów Wojewódzkich NFZ, Centrali NFZ jak i Ministerstwa Zdrowia ustaliliśmy ostateczną wersję procedur w stosunku do leczenia obcokrajowców przebywających w Polsce, mających pozwolenie na pracę i ubezpieczonych przez pracodawców w NFZ, a nie posiadających nadanego numeru pesel. Ta informacja, którą niniejszym przekazujemy diametralnie się różni od wielu wcześniejszych różnych stanowisk Odziałów Wojewódzkich NFZ. Stan prawny obowiązujący na dzień dzisiejszy jest następujący:
1. Nie można zapisać do praktyki obcokrajowca nieposiadającego numeru pesel – wzór deklaracji ustalonej na podstawie delegacji ustawowej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie przewiduje takiej możliwości, w związku z tym deklaracja wypełniona bez pesela byłaby z mocy prawa nieważna i również nie można by przekazać takiej deklaracji elektronicznie do Oddziału Wojewódzkiego NFZ – czyli praktyka POZ kapitacyjnie nigdy nie otrzymałaby zapłaty!
2.Jedyną możliwością przyjęcia obcokrajowca, za którego pracodawca opłacił składkę zdrowotną jest udzielenie mu porady za jednostkową opłatą 45 zł i wystawienie rachunku Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ za każdą taką poradę.
Tą interpretację na wczorajszym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia, w którym brałem udział, potwierdzili przedstawiciele NFZ w obecności urzędników MZ. Do czasu zmiany ustawy – co leży oczywiście po stronie Ministra Zdrowia – tylko taki sposób przyjmowania obcokrajowców jest możliwy.
W imieniu Zarządu Federacji
Marek Twardowski