RSS icon FB icon TW icon YT icon SS icon

RZECZNIK PRAW PACJENTA (RPP)

15 kwietnia 2015

W czasie naszego ostatniego protestu „przypadkowo” wzrosła aktywność RPP, który wobec kilkudziesięciu przychodni w kraju wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące ograniczenia dostępności pacjentów do dokumentacji medycznej, sugerując możliwość nałożenia kar finansowych liczonych nawet w setki tysięcy złotych. Oczywiście, jak było do przewidzenia, finał jest taki, że żaden z podmiotów nie poniósł z tego powodu żadnych kar, ale RPP w swoim wystąpieniu uznał, że świadczeniodawcy świadomie naruszyli niezbywalne prawa pacjenta (uzasadnienie w załączeniu).

Na sobotnim posiedzeniu Zarządu Federacji PZ w Warszawie postanowiliśmy pomóc RPP w wykazaniu się troską o prawa pacjentów i w związku z tym przygotowaliśmy wzór pisma o podpisanie którego poprosimy każdego „czerwonego ewusia”, który dotrze do naszej przychodni. Akcja ma charakter ogólnopolski.

Do tej pory niezadowolenie pacjentów, po uzyskaniu informacji o braku uprawnień, kierowane było pod adresem naszych niewinnych rejestratorek, pielęgniarek czy lekarzy. Postanowiliśmy spróbować przekierować je w stronę odpowiedzialnych za całe zamieszanie.
Jeżeli z całego kraju RPP dostanie kilka tysięcy wniosków, na które po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego zobowiązany będzie odpowiedzieć, to może w przyszłości zastanowi się nad celowością podejmowanych akcji.

Liczymy na to, że „efektem ubocznym” naszej akcji będzie nagłośnienie problemu, co być może spotęguje zainteresowanie tym tematem strony rządowej i wymusi bardziej aktywne działania ze strony MZ i NFZ.

Pierwsza wysyłka wniosków, w skali kraju, planowana jest na 20 kwietnia. W następnych tygodniach wysyłkę wniosków będzie można połączyć w wysyłką zwolnień do ZUS-u – jedna paczka do ZUS, druga paczka do RPP.

Akcja będzie trwała do odwołania.

RPPwniosek


Możliwość komentowania została wyłączona.

  

Wyszukiwarka

Login

Forgot Password?