RSS icon FB icon TW icon YT icon SS icon

Prezes NRL chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność pakietów z konstytucją

2 stycznia 2015

– Na najbliższym posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej zaproponuję złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności nowych przepisów z Konstytucją RP – poinformował prezes NRL Maciej Hamankiewicz w liście otwartym do pacjentów i lekarzy.

Zdaniem szefa NRL, istnieją uzasadnione podejrzenia, że przepisy pakietu onkologicznego i kolejkowego mogą być niezgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi głównie o „segregowanie chorych” według ważności choroby i zmuszanie lekarzy do dokonywania wyboru, kogo mają leczyć w pierwszej kolejności.

Jednocześnie NRL stanowczo sprzeciwia się antagonizowaniu przez ministra zdrowia lekarzy i chorych, którzy w jego opinii są w równym stopniu ofiarami niekompetencji urzędników i arogancji władzy. W liście Maciej Hamankiewicz odnosi się do nawoływania przez ministra do tego, by w przypadku braku możliwości zapisania się do lekarza rodzinnego chorzy zgłaszali się na SOR-y. Zdaniem prezesa NRL jest to skrajny objaw nieodpowiedzialności, zaś sugerowanie pacjentom, aby zgłosili się do innych lekarzy i tam wypełnili deklarację jest świadomym wprowadzaniem opinii publicznej w błąd, gdyż liczba deklaracji jest ograniczona.

Hamankiewicz zaapelował także do pacjentów i lekarzy, by domagali się respektowania ich praw i nie poddawali się skutkom źle przeprowadzanych systemowych eksperymentów.

http://www.nil.org.pl/aktualnosci/list-otwarty-prezesa-naczelnej-rady-lekarskiej-macieja-hamankiewicza-do-pacjentow-i-lekarzy


Możliwość komentowania została wyłączona.

  

Wyszukiwarka

Login

Forgot Password?