„Siła głosu pracodawców. Dialog społeczny i rzecznictwo Pracodawców Zdrowia i Pracodawców Beauty”
13 lutego 2025

Pracodawcy Zdrowia w partnerstwie z Pracodawcami Beauty realizują projekt pn. „Siła głosu pracodawców. Dialog społeczny i rzecznictwo Pracodawców Zdrowia i Pracodawców Beauty” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach:
Priorytetu 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku, Działania 7.4 Adaptacja do zmian na rynku pracy. Typ projektu: 7.4.E Wsparcie dialogu społecznego i budowania zdolności partnerów społecznych.
Zadania i działania realizowane w ramach projektu:
- Budowa zaplecza eksperckiego: Projekt zakłada stworzenie bazy specjalistów z zakresu edukacji, rynku pracy i włączenia społecznego, którzy będą wspierać Pracodawców Zdrowia (PZ) i Pracodawców Beauty (PB) merytorycznie.
- Wsparcie przedstawicieli w gremiach opiniodawczo-doradczych: Projekt ma na celu wzmocnienie roli przedstawicieli PZ i PB w instytucjach dialogu społecznego (IDS) poprzez zapewnienie im wsparcia eksperckiego i merytorycznego.
- Intensyfikacja działalności rzeczniczej i opiniodawczej: Projekt przewiduje działania mające na celu zwiększenie aktywności PZ i PB w zakresie rzecznictwa i opiniowania w sprawach istotnych dla pracodawców.
- Promocja dialogu społecznego: W ramach projektu zaplanowano kampanie informacyjne w internecie i radiu, konferencje oraz wymianę dobrych praktyk, mające na celu podniesienie świadomości na temat dialogu społecznego.
- Rozwój reprezentatywności: Projekt ma na celu zwiększenie reprezentatywności PZ i PB, w tym podniesienie kompetencji ich przedstawicieli.
- Szkolenia i podnoszenie kompetencji: Projekt przewiduje szkolenia dla 24 przedstawicieli PZ i PB w zakresie dialogu społecznego, reprezentacji w gremiach i innych obszarach istotnych dla pracodawców.
- Zakup sprzętu i oprogramowania: Planowane jest nabycie sprzętu elektronicznego (laptopy, drukarka, rzutnik) oraz licencji na oprogramowanie do obsługi spotkań i zarządzania organizacją.
- Powstanie nowej strony internetowej: Strona internetowa zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z wytycznymi WCAG.
- Wizyty studyjne: Projekt obejmuje wizyty studyjne w instytucjach związanych z dialogiem społecznym w Brukseli.
- Usługi prawne i doradcze: Projekt przewiduje wsparcie prawne i doradcze dla PZ i PB.
- Zakup samochodu: Zakup samochodu służbowego ma zapewnić mobilność ekspertów i przedstawicieli PZ.
Grupy docelowe:
- Przedstawiciele PZ i PB: pracownicy, członkowie zarządów, komisji rewizyjnych, rad nadzorczych, eksperci reprezentujący w IDS oraz osoby przygotowywane do tej funkcji.
- Wsparcie będzie kierowane do osób zatrudnionych na terenie województwa dolnośląskiego.
Cele projektu:
- Zwiększenie potencjału i możliwości efektywniejszej pracy przedstawicieli PZ i PB w instytucjach dialogu społecznego.
- Wzmocnienie udziału w procesach stanowienia oraz monitorowania prawa i polityk publicznych w zakresie zatrudnienia, edukacji i włączenia społecznego.
- Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego i eksperckiego PZ i PB.
- Poprawa dostępu do zatrudnienia dla wszystkich osób poszukujących pracy.
- Promowanie gospodarki społecznej.
- Modernizacja instytucji i służb rynków pracy.
- Zapewnienie terminowej pomocy i wsparcia na rzecz dostosowania umiejętności do potrzeb rynku pracy.
- Profesjonalizacja działań PZ i PB oraz wzmocnienie dialogu społecznego.
Efekty i rezultaty projektu:
- Wzrost potencjału organizacji partnerskich: 2 organizacje partnerskie zwiększą swój potencjał.
- Podniesienie kompetencji przedstawicieli: 24 przedstawicieli organizacji partnerskich podniesie swoje kompetencje.
- Wzmocnienie roli PZ i PB w dialogu społecznym: Projekt przyczyni się do bardziej efektywnego uczestnictwa PZ i PB w procesach decyzyjnych i kształtowaniu polityk publicznych.
- Wzrost świadomości na temat dialogu społecznego: Kampanie informacyjne i edukacyjne podniosą świadomość społeczną na temat dialogu społecznego.
Wartość projektu:
- Całkowity koszt projektu: 2 352 491,75 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:
- Dofinansowanie: 2 233 997,85 zł
#FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie
Plakat Pracodawcy Zdrowia
KOMUNIKAT:
1. Każdemu uczestnikowi projektu przysługuje możliwość pisemnego zgłaszania do Instytucji Zarządzającej Funduszami Europejskimi dla Dolnego Śląska 2021-2027 podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r.
Zgłoszenia można przekazywać za pomocą:
- poczty tradycyjnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże
Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław lub Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
Departament Funduszy Europejskich, ul. Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław
- poczty elektronicznej: umwd@dolnyslask.pl
2. Każdemu uczestnikowi projektu przysługuje możliwość zgłaszania Instytucji Zarządzającej Funduszami Europejskimi dla Dolnego Śląska 2021-2027,informacji o możliwości wystąpienia nadużycia finansowego, w tym konfliktu interesów lub korupcji
Zgłoszenia można przekazywać za pomocą: